2000 yılından bu yana hizmet veren firmamız
ortopedi alanında...

Protezler, ortezler
rehabilitasyon ürünleri

Tel: 0 212 441 40 00
info@ormedortopedi.com
Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > Protezler > 
Alt Ekstremite Protezleri

                                                             

 

 

 

                                                    Diz Altı Protezleri
      Diz altı protez sistemleri, modüler, klasik ve lateral eklemli (korse-manşonlu) olarak gruplara ayrılır.Bir protez; soket, soft soket; birleştirme konstrüksüyonu ve ayak veya güdük boyu çok kısa ise lateral eklem korsesinden oluşur.

           Diz altı protezlerinde soket sistemleri, KBM, PTB ve PTS adı verilen, farklı dizaynlardan oluşmaktadır.
           Size en uygun sistemi protezinizi yapan teknisyen , güdük durumunuz, yaşınız, kilonuz ve aktivelerinizi belirleyerek tercih edecektir.

           Protezinizi kullanırken altta görüldüğü gibi önce güdüğünüze  güdük çorabı sonra soft soketinizi, en son olarak protezinizi giyip günlük hayatınıza devam edebilirsiniz

 

 


 

                                           Diz Dezartikülasyon Protezleri
           Ampütasyonlarda diz dezartükilasyonunun tercih edilme sebebi, uyluk kemiğine müdahale edilmediğinden, ağırlığın güdük ucu, yani uyluk kemiği tarafından taşınabilmesidir.Bu durum siz yürürken zemini hissetmenizi, yani güvende olduğunuzu her adımda algılamanızı sağlar.Dezavantajı ise, sağlam taraf ile protezli taraf diz uzunluğu arasında oturma esnasında bir mesafe farkı oluşturmasıdır.

           Bu protezler, soft soket, sert soket, diz eklemi, modüler birleştirme konstrüksiyonu ve ayak parçalarından oluşmaktadır.

           Protez, önce güdüğünüze  güdük çorabı, sonra soft soket giyilerek diz altı protezinde olduğu gibi takılır.Kişinin aktivitesine göre çok çeşitli diz eklemi ve ayak alternatifleri mevcuttur

 


 

                                                            Diz Üstü Protezleri
           Diz üstü protez sistemleri,moduler ve klasik olarak ikiye ayrılmaktadır,fakat,klasik protezlerin eski kullanıcılar dışında pek tercih edilmediği söylenebilir.Moduler protezler soket,diz eklemi,modüler birleştirme parçaları ve ayak parçasından oluşur.

           Diz üstü protezlerinde soket sistemleri genellikle vakum tekniği ile imal edilir.Dizaynına göre quadrilateral,cad-cam ve mass olarak farklı güdük tipleri için soket çeşitleri vardır.Protez güdüğe bir elastik bandaj veya  Protez giydirme kılıfı yardımı ile giydirilir, bandaj soketin içinden tamamen çıktıktan sonra soketin ucuna ventil takılır ve soketin içindeki hava tamamen cıkarılarak oluşan vakum sayesinde tam tutunma sağlanır.Protezi çıkarırken soket ucundaki ventili çıkarıp güdüğünüzü çekmeniz yeterli olacaktır.Bu protez sistemlerinde , vücut ağırlığı ,insan vücudunda ağrıyı en az hisseden kısım olan tuber iskium kemiğinden taşıtılır.

 

 

 

                             Kalça Dezartikülasyon Protezleri
       Kalça dezartikülasyon protezleri, bir pelvik (leğen kemiği) korse yardımıyla vücuda adapte edilir. Bu korsede kalça eklemi, tercihe göre alt kısımda veya ön kısımda bulunmaktadır.Bu eklemler anatomik kalça faaliyetlerini tamamlamak amacı ile mekanik olarak üretilmiştir ve aşağıya doğru modüler aksam , diz eklemi ve ayak parçasından oluşmaktadırlar.

               Bu protez sisteminde de,diz üstünde olduğu gibi,vücut ağırlığını,insan vücudunda ağrıyı en az hisseden kısım olan tuber iskium kemiği taşır.


 Ana Sayfa   |   Hakkımızda   |   Haberler   |   Ürünler   |   İletişim   |   İletişim Formu