2000 yılından bu yana hizmet veren firmamız
ortopedi alanında...

Protezler, ortezler
rehabilitasyon ürünleri

Tel: 0 212 441 40 00
info@ormedortopedi.com
Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > Protezler > 
Üst Ekstremite Protezleri

ÜST EKSTREMİTE PROTEZLERİ

1-Kozmetik protezler

       Kozmetik kol protezleri dış görünümüne önem veren kişiler tarafından tercih edilmektedir.

      Bazı kullanıcılarımız protez dizaynı, kullanım kolaylığını, ağırlığını protezin fonksiyonel olmasından daha önemli olduğunu düşünmektedir. Firmamız doğal görünümlü, kozmetik kol protezlerini üretmektedir.

 

 2-Mekanik protezler

     Bu tip protezler, kişinin kendi mekanik gücüyle hareket eden protezlerdir.Güdük ve sırt üzerinden sağlam kola geçirilen bir kuvvet transferine yarayan bandaj sistemi sayesinde omuz hareketleri proteze iletilir ve böylece protezin el kısmı açılır-kapanır.Dirsek üstü protzlerinde 3 aşamalı çekme mekanizması kullanılarak el açma kapama, dirsek bükme ve belli bir açıda kilitleme işlevleri yerine getirebilir.Kişinin kendi kuvveti ve hareketiyle protezi harekete geçirmesi, protez hareketleriyle ilgili bir his sağlar ki bu da protez işlevlerinin daha iyi kontrol edilmesi ve benimsenmesi açısından önemlidir.Ancak bu sanıldığı gibi kolay gerçekleşmez.Yoğun bir eğitim dönemi ve çok fazla tekrar ile pratik etmeyi gerektirir.Mekanik bir protezin avantajları, oldukça basit bir mekaniğe sahip olması ve nispeten hesaplı olmasıdır.Bunu yanında çok fazla su ve sıvı ile işi olan kişiler için tercih edilebilir.Dezavantajları ise, protezin kontrolü için gerekli olan kısmen doğal olmayan vücut hareketleri ve harness sistemine alışma süreci olarak sıralanabilir..

 

3-Myoelektronik protezler

       Myoelektrik kol protezi hastanın kas gücüyle değil, dış kaynaklı elektrik gücüyle çalışmaktadır. Güdüğün uygun yerlerine, deri üzerine yerleştirilen elektrodlara o bölgedeki kaslardan gönderilen sinyallerle kol ve el hareketleri gerçekleştirilir. Hastanın yaşı, aktivite derecesi ve güdüğün özelliklerine göre alternatifler değerlendirilir.

                                        

                                                           

                                           
                            

 PROTEZ TİPLERİ

 

1)Bilek Dezartikülasyonu İçin Protezler

     El bileği dezartikülasyonu için kozmetik, mekanik, myoelektronik protez alternatifleri mevcuttur.Bu protezler kişinin güdüğüne el bileğinin üst tarafına bir bandajı olan soket sistemi ile tutturulur.Bu protez tipinde sadece  açma kapama hareketine gereksinim vardır.Rotasyonu ise soker sistemi dirseğe kadar çıkmadığı için kullanıcı kendi kolu ile yapabilir.Bilek dezartikülasyon protezleri ile sağlam el arasında bir miktar uzunluk farkı oluşabilir.

 

 

2)Dirsek Altı Ampütasyonu İçin Protezler

    Dirsek altı ampütasyonu için kozmetik, mekanik, myoelektronik protez alternatifleri mevcuttur.Myoelektronik protezlerde kullanılan kas gücü MyoBoy kas ölçüm cihazı ile ölçülür, eğer kas gücü yeterli ise, kişinin protezine 4 kanal(adaptör) prosesörü uygulanıp rotasyon hareketi yaptırılabilinir. 4 kanal prosesörü için kişinin el bileği ile güdük ucu arasında yeterli mesafenin olması gerekir.

 

 

  3)Dirsek Dezartikülasyon İçin Protezler

    Dirsek dezartikülasyonu için kozmetik, mekanik ve myoelektronik protez alternatifleri mevcuttur.Bu protezler kozmetik tercih edilmedi ise genellikle hibrit olarak üretilirler.Mekanik protezde ele açma kapama hareketi ile dirsek kilitleme hareketi karşı ekstremite omzuna geçecek bir bandaj yardımı ile sağlanır.Myoelektronik protezlerde ise sadece dirsek kontrolü bandaj yardımı ile, el ise elektronik olarak kontrol edilir.

 

 

4)Dirsek Üstü Ampütasyonu İçin Protezler

   Dirsek üstü ampütasyonu için kozmetik, mekanik ve myoelektronik protez alternatifleri mevcuttur.Bu protezler kozmetik tercih edilmedi ise genellikle hibrit olarak üretilirler.Mekanik protezde ele açma kapama hareketi ile dirsek kilitleme hareketi karşı ekstremite omzuna geçecek bir bandaj yardımı ile sağlanır.Myoelektronik protezlerde ise  dirsek kontrolü bandaj yardımı ile veya elektronik, el ise elektronik olarak kontrol edilir.

  

 

5)Omuz Dezartikülasyonu İçin Protezler

  Omuz dezartikülasyonu için kozmetik, mekanik ve myoelektronik protez alternatifleri mevcuttur.Bu protezler kozmetik tercih edilmedi ise genellikle hibrit olarak üretilirler.Mekanik protezde ele açma kapama hareketi ile dirsek kilitleme hareketi karşı ekstremite omzuna geçecek bir bandaj yardımı ile sağlanır.Myoelektronik protezlerde ise sadece dirsek kontrolü bandaj yardımı ile, el ise elektronik olarak kontrol edilir.

 Ana Sayfa   |   Hakkımızda   |   Haberler   |   Ürünler   |   İletişim   |   İletişim Formu